Předpověď pro Česko na rok 2014Na současné poměry dost dobrý rok
Následující rok by měl být poměrně silným a přínosným rokem. Ano, situace ve světě není růžová, ale i přesto my tady u nás máme šanci na posun kupředu a rozumné výsledky.

A to není vše:-) V následujících letech 2015 a 2016 přijdou další změny směrem k lepšímu. V době, kdy čekám vrchol krize ve světě, si půjdeme svojí vlastní cestou, která bude fungovat.

Právě nadcházející rok 2014 k tomu bude stavět základy. Stát se ekonomicky stabilizuje a nastaví procesy ve výrobě, podnikání, médiích a dopravě.

Co nás čeká – stručně a jasně:-)
Kdybych to měla vyjádřit hodně stručně, tak nová vláda se bude alespoň v první polovině roku hodně snažit, prezident se od března zklidní a víc najde ve svém postavení. Práce tudíž bude, snad by nemělo zůstat jen u klasické výroby aut, ale i podnikatelské prostředí dostane pobídky. V prvních měsících roku máme dobré vyhlídky na sportovní úspěchy, bude Olympiáda v Soči, tam určitě zúročíme naše schopnosti. První polovina roku bude ve znamení sociální orientace, ke konci roku začneme zjišťovat, že to stojí hodně peněz a není moc kde brát. V červnu a konci srpna se poněkud zarazíme v rozběhu, přihlásí se problémy s financemi a možná i v našem vztahu k zahraničí. V posledních měsících roku ztratíme naděje, které jsme vkládali do nové vlády, a to i přesto, že bude mít výsledky. Možná začneme čelit nějakým úsporným opatřením, spíš ale nedostatečným výsledkům. Rok je skvělý pro dopravu a komunikace – tunel Blanka se přes všechny komplikace nejpozději do konce roku otevře a v Praze přibudou nové stanice metra A. Můžeme čekat i další dění na domácí mediální scéně, směrem k lepším výsledkům. Po změnách v tištěných periodikách dojde zřejmě i na televize. Dlouhodobě se nacházíme v období, kdy je možné zneužívat lákadel peněz a moci, odvrácenou stranou téhož je prostor pro esoteriku, jako vyvážení.

Nová vláda podle hesla nové koště...
Nová vláda se vší silou chopí příležitostí, hned první měsíce roku ukážou spoustu aktivity. Dlouhodobě se nacházíme v období slabých vlád, které je čas od času přerušeno nějakou výjimkou. Obdobnou situaci jako nyní jsme zažili už v roce 2010, kdy byla na podobné konstelace sestavena vláda (ODS, TOP 09, VV – pamatujete?), která měla zpočátku snahu o reformy a jakési výsledky. Tentokrát se zdá, že bude cyklus od nadějí k prozření poněkud kratší:-)

První měsíce roku, leden až březen, přinesou převážně sociální orientaci ve státě, logicky, vím, že neříkám nic nového. V následujících měsících bude sociální úsilí směřováno především směrem k pracujícím, podmínkám práce a zaměstnanosti. Červen a září budou měsíce prvních střetů mezi ministry a listopad s prosincem přinesou zprávu o tom, že není z čeho rozdávat, je třeba šetřit a provádět škrty. Konec roku tak pravděpodobně přinese střet s realitou a zklamání z výkonu nové vlády. Svým způsobem to bude nespravedlivé, protože nějakou práci odvede:-)

Mezi hlavní priority vlády bude podle horoskopu ČR patřit podpora domácí výroby a zaměstnanosti. Celý rok jsou k tomu astrologicky dobré podmínky, v první polovině roku bez problémů, ve druhé polovině roku už s komplikacemi. Úsilí bude zaměřeno primárně k lidem na spodních příčkách zaměstnaneckých žebříčků, zdá se však, že nemine ani podporu podnikatelské sféry.

Skutečnost: žádní pracovníci na spodních příčkách zaměstnaneckých žebříčků, ale státní zaměstnanci:-) Obě skupiny spadají do oblasti šestého domu horoskopu. Průběžně je schvalován zákon o státní službě, norma, která určuje pravidla pro přijímání, odměňování a povinnosti státních zaměstnanců. Senátoři zákon na přelomu září a října schválili, prezident však avizoval, že ho hodlá vetovat. Jinak by měl vstoupit v platnost 1. ledna 2015.

Od dubna by se postupně mohly zase začít hlásit ke slovu ke slovu odbory, v nových podmínkách budou nalézat soulad s vládou a prezidentem. Možná se v médiích bude častěji objevovat slovo tripartita. Jinak to vypadá na dobré výsledky v automobilovém průmyslu, to je taková naše stálice:-)

Skutečnost: v srpnu hlásila Škoda rekordní prodeje v letošním roce. Zvažuje navýšení výrobní kapacity, nicméně ta se navyšuje průběžně, ne jen letos. Podle zpráv z konce roku se očekává rekordní výroba aut, která by mohla přesáhnout hranici 1,2 milionu vozů.

Tím ovšem nechci říct, že bude situace ve výrobě a na trhu práce koncem roku dokonale vyřešena a uzavřena. Je to oblast, která běží jako jedno z klíčových témat u nás až do přelomu let 2016 – 17. Letošní rok položí velmi solidní základy pro další vývoj. Od dubna vysvitne větší naděje.

Vláda se bude snažit o větší informovanost směrem k veřejnosti. Je možné, že oni to budou nazývat transparentnost a my to budeme vnímat jako marketing, přeci jen nejsme na takový přístup zvyklí. Každopádně zkraje roku jsou dobré podmínky pro dohody všemi směry, koncepce a návrhy dalšího směřování.

Rok 2013 přinesl sepětí politiky s podnikatelskou sférou, momentálně reprezentované osobou Andreje Babiše. Je to téma, které bude na naší politické scéně více či méně přítomné téměř celou příští dekádu. Zhruba do roku 2017 to bude mít své výhody, pak se karta začne obracet. Kolem roku 2022 na to dojedeme:-)

Prezident se v nových podmínkách uvolní
Miloš Zeman má za sebou náročný rok. Když vidím jeho horoskop, vlastně mám pro jeho chování tak trochu pochopení. Najednou dostal prostor uskutečnit vše, co si pro sebe léta střádal na Vysočině. Jedná tudíž pod tlakem času, veden starými křivdami a zbytečně tlačí na pilu, aby prosadil své. Kromě toho není žádný mladík, Václav Klaus byl o deset let mladší, když se stal prezidentem. Nicméně žádný z těchto důvodů neomlouvá svévoli a hulvátství...

Skutečnost: při posuzování je třeba si uvědomit, jak negativní reakce prezident vzbuzoval o rok dříve (šavle a spol.). A že teď už to takové není.

Březnem až dubnem přestane mít prezident potřebu bojovat o své postavení. Protože ho bude mít:-) Věci budou v běhu podle jeho představ, tím pádem se uvolní a najde se jak ve veřejném vystupování, tak v zákulisním vyjednávání s nejvyššími činiteli ve státě.

Jeho bonmoty najednou nebudou zlé, ale vtipné. Nebude válčit s novináři, ale v médiích si najde svůj prostor, kde se bude moci vyjadřovat po svém. Bude tím, kdo bude glosovat dění a přitom může přinést nový nápad, jiný pohled na věc, chytré řešení. Výjimkami budou červen a srpen, měsíce, kdy se ukážou neshody ve vládě a problémy s financemi státu, které si bude brát osobně. V té době bude dočasně nabručený, kritický (a kritizovaný), zaseknutý, nespolupracující.

Skutečnost: červen a srpen se nakonec dotkly prezidenta především osobně. V červnu oběhla internet jeho fotka s manželkou na státní návštěvě, kde vypadali jako zmoklé slepice (stále visí na FB stránce Stydím se za svého prezidenta) a 4. září si šéf švédské diplomacie utahoval z prezidenta ve smyslu, zda u nás máme rozvědku.

V roce 2015 za své vystupování začne sbírat body u veřejnosti, mohl by se začít lépe umisťovat na žebříčcích popularity. V té době získá moc, po které touží (v jeho případě to nejsou peníze, ale vliv) a spolu s ním i uznání. Odkloní se od zákulisní a stranické politiky, pojede si víc svoji linii. Věci, za které léta bojoval, budou přinášet výsledky. Stát bude v té době v dobré kondici a on poveze se na vlně slávy. Až se jednou bude ohlížet za svým životem, tento rok bude on sám považovat za jeden z velice pocitově uspokojivých.

Jedním z nejvýraznějším témat prezidentství Miloše Zemana bude zahraniční orientace státu, časem se možná přidá právo a soudnictví. Ukázal to hned na začátku své prezidentské funkce když se uvedl tlakem na obsazení postů našich velvyslanců na Slovensku a v Rusku proti vůli ministra zahraničí. Jeho horoskop v tomto ohledu koresponduje i s horoskopem Česka, který ukazuje změnu našich zahraničních vztahů právě v nadcházejících letech.

Zásadní obrat v uspořádání vztahů našeho státu se zahraničím očekávám někdy na přelomu let 2016 až 2017. V tuto chvíli si moc neumím představit, jak to bude vypadat, světový kontext bude následující: rokem 2015 vyvrcholí krize ve světě. USA vyvezou své finanční problémy do světa, tak jako to udělaly v roce 2008. Od roku 2015 nastává několikaleté období nebývalého úspěchu Ruska, jaké jsme dlouho nezažili. Evropská unie rokem 2016 uzavře období své největší expanze a slávy.

Budeme si muset vyřešit náš vztah k EU. Rok 2015 v tomto ohledu přinese první signály. Bude to jinak, než bychom čekali:-) V letech 2015 až 2016 zatoužíme po větší nezávislosti a svobodě. Rok 2016 bude velkou krizí našeho vztahu s EU. S finančními důsledky (nebo příčinami?). Ještě následující dva roky budeme řešit naše zapojení do světa, v roce 2018 by mohla svitnout nějaká naděje. Prezident Zeman bude u toho, celým procesem nás provede z pozice hlavy státu.

Proměna mediální scény
Rok 2013 přinesl nebývalé změny v médiích, v roce 2014 bude přeměna české mediální scény pokračovat. Podle horoskopu Česka by změny měly být k lepšímu:-) I když musíme vzít v potaz, že se změny dějí v situaci, kdy mocenské zájmy prostupují všechny oblasti našeho života, média nevyjímaje. Asi nelze přehlédnout, že se dva vydavatelské domy přesunuly do českých rukou a otvírají tak možnost napojení médií na politiku a byznys.

V roce 2013 se změny týkaly o něco víc tištěných médií, i když to není úplně přesné. V hlavních denících se vyměnili šéfredaktoři. Dva vydavatelské domy změnily vlastníka, nejprve Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra (MF Dnes, Lidové noviny, rádio Impuls), později podnikatelé Křetínský a Tkáč vydavatelství Ringier Axel Springer (Blesk, Aha, Reflex). Rošády proběhly na manažerských postech jak v tištěných periodikách, tak v televizních společnostech.

V roce 2014 čekám další změny ve fungování televizních společností a v televizním vysílání. Moji mateřskou Novu čeká dobrý rok, věci se nastaví k lepšímu a dají do pohybu. V následujícím roce 2015 očekávám změnu celé koncepce fungování Novy. Kapitola, která se začala psát v roce 1999, se rokem 2015 uzavře a začne se psát nová, směrem k větší kreativitě a zábavě.

Televize Barrandov bude muset velice přehodnotit své další fungování. Od roku 2013 má TV Barrandov nový drive a snaží se o změnu své tváře. To bude v roce 2014 nadále přetrvávat. Rok 2014 však vedle toho přinese i výrazné finanční těžkosti, jejichž výsledkem bude změna fungování stanice nejpozději na počátku roku 2015. Jakou podobu ta změna bude mít, neumím říct, ale bude nepřehlédnutelná:-) U ostatních stanic těžko říct, chybí mi jejich horoskopy.

Skutečnost: tři televizní stanice uvedly novou podobu večerních zpráv ve zbrusu nových studiích a občas i s novými moderátory – TV Barrandov 1. března, Nova 23. března a ČT 31. března 2014. Zda ještě dojde ke změně vlastnických vztahů uvidíme.

Rok 2014 přeje radovánkám, sportu a kultuře
Letošní rok vyloženě přeje sportu, a to především v první polovině roku. Naše spokojenost vrcholí v únoru, na olympiádě v Soči bychom mohli být úspěšnější než jindy. Bez horoskopů našich sportovců se musím omezit na velice vágní formulaci, že šance mají především vytrvalostní sportovci – běžci, krasobruslaři a kolektivní zimní sporty. Tedy v podstatě kdokoliv:-) Sportu bude přáno i na přelomu května a června a na samém konci roku, ale takové, jako v únoru už to nebude. Uvidíme, kdo se chopí šance:-) Jsou v té době nějaké tenisové turnaje? Na konci května se bude hrát hokej...

Skutečnost: na ZOH v Soči jsme získali rekordních osm medailí, v červenci vyhrála Petra Kvitová Wimbledon a třeba na konci července získal Radek Jaroš korunu Himaláje – jako první Čech stanul na vrcholech všech čtrnácti osmitisícovek.

Do února 2014 přetrvává i kulturní nálada, za které se loni výstava plakátů Alfonse Muchy stala nejnavštěvovanější sbírkou v historii Česka a kdy se kultura dočkala vlastního televizního kanálu ve veřejnoprávní televizi. Do konce roku 2014 se bude dařit hudbě, pravděpodobně se můžeme těšit na sympatický program koncertů ať už populární nebo vážné hudby. Jestli se vedle toho podaří rozjet třeba nějaké volnočasové aktivity pro děti, tak skvěle.

Skutečnost: skupina Lucie zažila velký comeback, na svých 11 koncertů přilákala sto tisíc lidí. Skupina Kabát přitáhla 75 tisíc lidí na jediný koncert, čímž pokořila rekord bratří Nedvědů na Strahově i svůj vlastní pět let starý v počtu lidí na jediném koncertě. Poprvé k nám přijel Justin Timberlake. My s dětmi půjdeme na One Republic, kteří dorazí letos již podruhé:-) Úspěch zaznamenala i vážná hudba, Česká filharmonie vyprodala v listopadu Carnegie Hall, kde hrála naposledy před deseti lety.

Skutečnost: Rok 2014 byl rekordním rokem pro výrobce hraček, jak hlásí výrobci Lega, Krtečka i stavebnice Merkur. Pátý dům jsou nejen děti, ale i hračky pro ně.

Co musím na tomto místě určitě zmínit, je běhání – rekreační běh, maratony a spol. – které se v Česku stalo fenoménem. Loni na něj šly skvělé konstelace, letos se utuží, budou pokračovat a vrcholit. Je vidět, jak jsou témata v horoskopu Česka propojená, v září 2013 byl pod hlavičkou iDnes spuštěn běžecký web RunGo, kterému v příznivé době rychle vyskočila sledovanost.

Tunel Blanka konečně hotov
I kdyby se v roce 2014 nepostavil ani kilometr dálnice, samotné dokončení tunelu Blanka by stačilo k tomu, aby se doprava stala silným tématem roku:-) K tomu přibudou v Praze ještě čtyři nové stanice metra na trase A. Zním poněkud pragocetricky, že?

Doprava je v roce 2014 natolik silným tématem, že i kdyby došlo k dalším zpožděním a průtahům, bude tunel Blanka nejpozději do konce roku zprovozněn. Vedle toho klidně další dopravní stavby, které leží mimo moji představivost. Jsem astroložka, žádný dopravní odborník:-)

Skutečnost: Blanka nakonec nedopadla, ale farmářka Havránková se v prosinci dohodla se státem a uvolnila pozemky pod dálnicí D11 na Hradec Králové, které blokovala od roku 1998.

Ekonomika se vzchopí, ale co peníze?
V roce 2014 by se Česku mělo dařit docela dobře. Podpora výroby, zaměstnanosti a pravděpodobně i podnikání bude prioritou nové vlády, jak už jsem psala v úvodu. Bylo by divné, kdyby to nepřineslo žádný výsledek:-)

Skutečnost: nějaký odborník na meziroční růst HDP?:-) Graf sestavený z dat Českého statistického úřadu, který se objevil na iDnes 1. října ukazuje myslím tím směrem.Rok 2014 se položí základy ekonomické stability (původně jsem chtěla psát ekonomického růstu, ovšem nejsem si jistá, jestli to není příliš troufalé:-) mixem sociální orientace a snahy o hlubší změny a efektivitu. Problém se ukáže v tom, že témata jsou protichůdná. Roky 2015 – 2017 se od tohoto základu odrazí a dál ho rozvinou. Jednoduchými řešeními, pobídkami. Žádnými reformami nebo strukturálními změnami. Půjde o podporu momentální situace. Aspoň tak.

Ovšem je třeba si uvědomit, že se to bude dít v podmínkách prohlubující se krize ve světě. To je odpověď všem škarohlídům, kteří stejně nikdy nebudou spokojení s tím, jak je. Na to, jaká bude situace ve světě, se my tady u nás budeme mít relativně dobře. Zvolíme svojí vlastní cestu, budeme uvažovat možná poněkud krátkozrace, ale na pár let to vystačí.

Tlaky zvenčí, ze světa budeme muset nějak ustát. Ovlivní stav našich peněženek, nejvíc v letech 2015 a 2016. Ale v dlouhodobém horizontu (do roku 2022) si stejně mnohem větší finanční problémy způsobíme sami tolerováním propojenosti byznysu s dalšími sférami.

Už letos zažijeme první dohady o tom, na co jako stát máme či nemáme peníze, nejspíš v červnu a v srpnu/září. V menší míře možná ještě v posledních měsících roku. Pokud by ČNB chtěla dál nějak intervenovat, mohlo by k tomu dojít právě na začátku nebo na konci letních prázdnin. Korunu by to ovšem nevhodně rozkolísalo a výsledek by nestál za vložené úsilí. Astrologické doporučení je jasné: ne.

Skutečnost: žádná ČNB, ale dopad sankcí vůči Rusku na český vývoz v srpnu/září. Skutečný efekt vyjádřený v číslech asi nebyl až tak velký, ale psychologický efekt měřený pozorností médií nebyl malý.

V nejbližších letech zažije koruna největší stres v roce 2016. Velice pravděpodobně si za to nebudeme moci tak úplně sami, bude to reakce na dění ve světě – nejdřív v USA a posléze i v EU. Kdo má větší hotovost na účtu, měl by se nad tím včas zamyslet:-)

Je mi to líto, ale zdá se, že rokem 2013 nastalo dlouhé období, kdy silné a dravé subjekty budou vysávat zevnitř státní finance. Ještě do let 2017 – 2018 budeme vidět v působení těchto subjektů i výhody, do let 2022 – 23 na naši toleranci doplatíme. Rok 2023 je naštěstí rokem, kdy v celém světě dojde k uvolnění, ekonomické problémy budou celoplanetárně za námi a my jako Česko budeme hledat své místo v tomto novém světě.

Energetika překoná minulé chyby
Energetika byla živým tématem horoskopu Česka v letech 2011 a 2012. Ovšem ne směrem k dobrému:-) Ať už to byly zahraniční akvizice ČEZu na Balkáně nebo problematický boom solárních elektráren či diskuse o dostavbě Temelína.

Jako téma v horoskopu Česka se energetika vrátí dubnem 2014 a vytrvá až do začátku následujícího roku. Vrátí se v bledě modrém – dění nebude extra výrazné, ale bude pozitivní, v souladu se sociální orientací nové vlády a s ohledem na zájmy pracujících. Vláda bude energetickým subjektům vycházet vstříc, i kdyby měla občas zamhouřit oko. Nevyřešené záležitosti budou mít tendenci se uzavřít smírnou cestou.

Skutečnost: Energetický a průmyslový holding, kterému šéfuje Daniel Křetínský, koupil v lednu 2015 sedm elektráren v Itálii. Cena se podle agentury Reuters blíží dvěma miliardám eur a to dělá z Křetínského nákupu největší investici české firmy na Západě. Událost byla většího rozměru, než jsem čekala, pomohl sextil Pluta na vládce Ascendentu z prosince 2014.

Velké peníze se stanou většími
Toto je téma, které bude v běhu více let, klidně deseti. To malé, co z něj sama vidím, je příchod těch nejluxusnějších značek do Prahy – Tiffany's, Jimmy Choo, expanze Burberry... Mám kancelář hned vedle Pařížské:-) V nákupním centru Nový Smíchov, kam jsem zvyklá chodit od jeho založení, se natolik proměnily obchody k lepšímu, že budu muset začít chodit jinam:-)

Skutečnost: Pařížské ulice, která zažívá boom od roku 2008, začíná narážet na své limity. Je o ni takový zájem, že obchody těch nejluxusnějších značek začínají expandovat do sousední Široké ulice. U nás v Jáchymově, kde mám kancelář ve staré židovské škole, zatím stále nic:-)

Ta část, kterou nevidím, se jmenuje koncentrace peněz a majetku. Investice, akvizice... Proměna a expanze finančních institucí... Bohatí Češi ještě víc zbohatnou. Možná se mezi nimi vynoří nové hvězdy.

Na začátku a koncem léta hustěji
Nejproduktivnější a nejspokojenější měsíce roku přijdou hned zkraje, od ledna do dubna. Jako stát se rozjedeme se vším všudy, budeme cítit, že máme výsledky a že někam směřujeme. Vláda se pustí do práce, zadaří se nám na olympijských hrách, budou pokračovat přesuny na mediální scéně, výroba a zaměstnanost začnou vypadat nadějněji a začne svítat i na poli energetiky.

V červnu se poněkud zadrhneme v rozjezdu. Vláda se stále bude snažit mít situaci pod kontrolou a provádět opatření, ale vedle toho se ukáží první problémy a nesouladnost koaličních partnerů. S velkou pravděpodobností poprvé narazíme s financemi – jak s financemi státu, tak v návaznosti na zahraničí. Vedle toho může přijít nějaká kauza – soudní, policejní, klidně zahraniční. Narazíme na odpor, něco vyplave na povrch.

Skutečnost: když jsem dopředu přemýšlela nad tématy, která přijdou na začátku a na konci prázdnin, tipovala jsem tři oblasti – peníze, právo a zahraničí. Proč, to si vysvětlíme na Astrologické asociaci 3. prosince, která bude věnovaná ohlédnutí za děním roku 2014 a předpovídání na rok 2015.

V červnu došlo na právo – na ministerstvu spravedlnosti se do sporu dostala ministryně Válková se svojí poradkyní Marvanovou, která nakonec odešla. Září je myslím o dopadu zahraničního dění, a to zejména ruského.


Na přelomu srpna a září se bude opakovat totéž ještě jednou. Jen tam nebudeme cítit smysluplnost toho, proč se to děje. Možná se na začátku prázdnin načne nějaké téma, které se se začínajícím školním rokem vyvine o stupeň dál. Tato dvě období vnímám jako nejproblematičtější pro chod státu a spokojenost nás, občanů.

Skutečnost: je vtipné, jak se toto rozložení energie v průběhu roku (zjednodušeně na pozitivní a negativní) odrazilo na počasí: první měsíce roku byly teploty nadprůměrné, pořád svítilo slunce, zatímco v Americe měli zimu jako v Rusku. Pak zkraje prázdnin - i když pravda spíš v červnu - a hlavně na konci prázdnin bylo počasí nic moc, zatažené, náladu nevylepšující.

Podzimní měsíce – říjen, listopad a prosinec přinesou pochmurnou náladu. Jak se rok na počátku nadějně rozjel, konec roku bude provázet zklamání z výsledků a pachuť. Není to nic dramatického, lze to překonat. Tipuji cyklus: naděje plynoucí z větší sociální orientace v prvních měsících roku a střet s realitou na podzim. Témata se budou točit pravděpodobně stále kolem peněz, ale mohlo by dojít i ke stagnaci ve stavebnictví nebo na trhu realit.

Přesto úplný závěr roku potvrdí, že jsme udělali kus práce. Práce se pohnula kupředu, doprava se významně vylepšila. Očekávání bylo vyšší, ne vše si můžeme jako stát finančně dovolit, ale sečteno a podtrženo jsou vidět jakési výsledky.

Rok 2013 položí dobré základy pro rozkvět našeho státu v letech 2015 – 2016. Teď se nastaví procesy a narýsují nutné základní úpravy pro to, aby mohly o několik let později přijít radikálnější změny směrem k většímu osamostatnění se a rychlému pokroku kupředu.

Mocenská témata v podkresu všeho dění
Rokem 2013 začala dekáda v dějinách Česka, kdy se do mnoha oblastí života dostanou mocenské zájmy, kdy budou častěji používána silová řešení a kdy se budou dít velké věci, které jsou vždycky lákavé pro osobní zájmy subjektů. My, běžní občané na to budeme reagovat intenzivními emocemi a někteří z nás dokonce konspiračními teoriemi.

Pro představu, o co konkrétně půjde, uvedu pár příkladů z loňského roku: prezidentská amnestie z kraje roku přinesla mnohem víc kritiky než milosti. Prezident zvolený měsíc na to v přímé volbě si vykládá své pravomoce po svém, ústava – neústava. K obvinění podezřelých v kauze Nagyová bylo třeba mnoha mužů v neprůstřelných vestách. Policejní razie byla použila i k umravnění growshopů, obchodů prodávajících pomůcky k pěstování marihuany. Z mého laického pohledu by šlo toto vše provést mnohem mírněji. A aby toho nebylo málo, příroda nám ukázala svoji sílu povodněmi. Ještě, že u nás nemůžeme mít ani hurikány, ani zemětřesení nebo tsunami:-)

Snad se můžeme utěšovat tím, že když se hlásí nové téma, bývá průběh vždy nejmarkantnější. Pak bychom měli to nejhorší rokem 2013 za sebou:-) Přesto musím ve všech předpovědích, které budu odteď v příštích deseti letech psát, zohlednit, že budeme častěji tlačit na pilu víc, než je nutné. Zkušenost říká, že i když se události v současnosti dějí na celkem mírumilovné konstelace, vždycky k nim musím přičíst nějaký ten tlak.

Esoterika módní záležitostí
Na závěr pověstná třešnička: takové podmínky pro esoteriku, jaké zažijeme v následujících deseti letech, tady snad ještě nebyly:-) I boom, který přišel hned po sametové revoluci, byl jen slabým odvarem z toho, co nás čeká.

Po revoluci byla duchověda nóvum, přinášela útěchu a naději, kurzy žily z odložené poptávky z předchozích let. Teď je situace jiná, dozrálo opravdu zaujaté publikum s upřímným zájmem o osobní proměnu a poznání. Problematická ekonomická situace ve světě podobným záležitostem taky vždycky nahrává:-) A vývoj lidstva (a jeho vibrace, chcete-li) za tu dobu taky o dost postoupil.

Čekám opravdové hledače, široký zájem, nové instituce a výsledky. Esoterika bude víc lákat i lidi z byznysu, úspěšné, kteří zdánlivě nemají důvod k nespokojenosti. Duchověda se dostane do širšího povědomí lidí, bude mít své osobnosti, nebude na ni hleděno tolik skrze prsty (snad:-). Prolne se s příbuznými disciplínami.

Budeme potkávat podobné nadšence. Rozšíří se možnosti. Bude dostatek příležitostí, kde se dozvědět kvalitní informace, kde si zameditovat, kam dojít na rodinné konstelace nebo nějakou terapii. Ve svém okolí mám pocit, že se esoterika stává módní záležitostí. I když pravda, se svým povoláním se nepohybuji zrovna ve standardním prostředí:-)

Stinnou stránkou téhož bude pronikání komerčních zájmů. Dobře cílený marketing. Festival zacílený na korporátní klientelu. Bonusový program. Budování osobního PR (pí ár:-). Potřeba být in a dávat to na odiv. Nic proti nim, ale esoterika ctí čisté úmysly a neprosazování ega. Pak je vše v pořádku:-)

Skutečnost: namátkou kouč Aleš Kalina bude o svých emočních rovnicích přednášet v Kongresovém centru. Ivo Toman má 12/10 přednášku o štěstí v pražské Lucerně, lístek lze pořídit za tři tisíce korun. Zájem musí být, když kouči spouštějí billboardové kampaně a stěhují se do velkých sálů.

Co říct závěrem?
Předpokládám, že pokud někdo dočetl předpověď až sem, bude esoterikem. Pak není, co dodat:-) Pro všechny ostatní platí více méně totéž: čeká nás na poměry velmi slušný rok, se spoustou příležitostí. Další dva roky též.

Pokud by se to někomu nezdálo, pak doporučuji položit si otázku: který rok v posledních dvaceti letech jsem byl/a s děním v Česku spokojen/a? Nebo je chyba na mé straně a jsem nezdolným optimistou:-)

Praha, 13. ledna 2014