Předpověď pro Česko v roce 2012Rok 2012 v Česku je mixem dobrých a špatných událostí přiměřeného významu. Dostaneme spoustu příležitostí ukázat, co umíme. Když ne jinde, tak ve sportu určitě. Jako témata ke zpracování se budou hlásit práce, zdravotnictví a státní kasa. Po poměrně negativně laděném roce zvedneme hlavu a budeme mít chuť s tím něco udělat. A především – stále platí, že v Česku jsme relativně za větrem, když připravuji předpovědi pro ostatní státy, jsem ráda, že jsem se narodila tady:-)

Otevřené projevy nesouhlasu místo frustrace
Rok 2011 jsem reálně i astrologicky v Česku vnímala jako rok frustrace, znechucení, otrávenosti. Jako národ budeme věčně nespokojení, ale tentokrát toho bylo nějak víc než jindy. Na severu Čech to dávali najevo jasněji než my ostatní.

Mnoho špíny vyplavalo na povrch, v médiích se propíraly jak kauzy našich politických špiček, tak skandály čelních představitelů velkých firem. Odhalování skrytého je sice nepříjemný proces, ale často vede k pročištění a následují opatření. Osobně mi to připomíná úklid v Augiášových chlévech:-)

Na vrcholu blbé nálady odešel ten, který ji pro nás pojmenoval. Tím udělal za frustrací v této podobě definitivní tečku. V příštím roce bude náš hluboký nesouhlas přetrvávat, ale budeme ho uchopovat jinak – prudčeji, odvážněji, přímočařeji.

Od dubna 2012 do února 2013 budeme opět pociťovat skepsi nad stavem, ve kterém se nacházíme, ale tentokrát jí nebudeme chtít podlehnout. Budeme mít pocit, že je potřeba něco udělat. Najdou se odvážní jednotlivci, kteří i za cenu vlastního rizika vystoupí vpřed a otevřeně poukáží na nešvary. Nebude to lehký úkol, protože se postaví moci a budou upozorňovat na hluboce zakořeněné problémy. Jim to však bude stát za to, protože budou vedeni svými zásadami a principy.

Nicméně to bude znamenat, že bude dál na povrch vyplouvat špína, zkorumpovanost, personální propojenost, finanční zainteresovanost... jinými slovy všechny negativní aspekty moci.

V tomto ohledu perfektně sledujeme světový vývoj. Na nebi probíhá kvadrát Pluta s Uranem, který ve světě vede lidi do ulic, aby vyjadřovali svůj nesouhlas s establishmentem, v horoskopu Česka dělá Uran na Pluto opozici, s vyjadřováním nespokojenosti to od jara budeme cítit stejně.

Práce a zase práce. Nic není jisté.
Rok 2012 v mnohých ohledech tematicky naváže na rok 2011. To proto, že jedna a ta samá planeta (Pluto) byla zasažena loni tranzity Pluta, letos tranzity Urana. Témata tedy zůstanou, jen náš přístup k nim bude jiný.

V práci nebudeme mít jistotu. Stav podniků nebude dobrý, na složitou ekonomickou situaci budou reagovat propouštěním. Nedivila bych se, kdyby některé firmy těžké období nepřestály. Pro nás to znamená od dubna 2012 minimálně do února 2013 stálou nejistotu v práci, strach, že jednoho dne může dojít u na nás. S tím se nepracuje zrovna dobře.

Na celostátní úrovni to může znamenat pokles hospodářského růstu a rostoucí nezaměstnanost.

Negativní vyhlídky do budoucna mohou celou situaci ještě zhoršovat.

Toto téma je možná víc problematické, než by se na první pohled mohlo zdát. Práce je něco, co k Česku neodmyslitelně patří, horoskop to tak jasně ukazuje. Ze skutečného života mne k tomu napadají zlaté české ručičky. Znamená to, že pokud budou problémy s prací a zaměstnaností, projeví se to na kondici celého státu.

Někdy od října až listopadu 2012 bude třeba sféru práce brát vážněji a platit to bude pro několik následujících let. Bude obtížnější získat práci, mohli bychom si zaměstnání začít víc vážit a snažit se o větší loajalitu vůči svým zaměstnavatelům. V rámci plnění pracovních povinností po nás možná budou požadovány ještě vyšší výkony než dosud a my nebudeme mít na vybranou. Někteří lidé si mohou zvyšovat úvazky nebo budou pracovat na vedlejší pracovní poměr, aby se uživili.

Příčinou problémů v pracovní sféře mohou být buď zahraniční nebo finanční otázky. První vysvětlení je nasnadě – dolehne na nás ekonomická situace ve světě, bude nás dusit jako peřina. Pokud budou v Evropě problémy s eurem (jako že budou), bude to mít dopad na naši průmyslovou výrobu a vývoz. Také bychom si mohli začít víc vážit domácích pracovních příležitostí a omezovat zaměstnávání zahraničních pracovníků.

Pokud by v roce 2012 opět vystrčily růžky odbory (například v dubnu či v září), hrubě se neshodnou s vládou. Jejich požadavky by byly radikálnější než loni, ale o to marnější. Vláda by neustoupila.

Zdravotnictví se stane jedním z klíčových témat příštích pěti let
Problémy ve zdravotnictví se v právě uplynulém roce hlásily více než dříve, v roce 2012 to bude pokračovat dál. S tím rozdílem, že se projevy lékařů stanou radikálnější, otevřenější, extrémnější. Nedivila bych se, kdyby se lékaři volně inspirovali děním na Slovensku v letošním roce.

Řekla bych, že v období kolem dubna 2012 a potom září 2012 se bude situace vyhrocovat. Na jedné straně se kvůli nedostatku financí budou některá zdravotnická zařízení zavírat, na druhé straně nebude stačit kapacita zbývajících zařízení a lékařů na zajištění spolehlivé zdravotní péče. Situace bude poněkud nepředvídatelná.

Na podzim mezi říjnem a listopadem se situace stane vážnou a bude třeba ji opravdu začít řešit. S přestávkami na to budeme mít dalších pět let. Bude třeba zdravotnictví zefektivnit, konečně k němu začít přistupovat systémově, nastavit pravidla, řešit finance... Přestat spoléhat na to, že další ministr to vyřeší a snažit se uvést celou oblast v chod.

Státní finance budou dalším tématem mimořádné důležitosti
Ač absolventka VŠE, toto je asi nejnáročnější kapitola mé letošní předpovědi. Zdá se, že astrologie je příliš přímočará a jednoduchá na to, aby postihla složitost státních financí:-)

Peníze budou tématem příštího roku a zůstanou jím příštích deset let. Penězi je v tomto případě myšlen především státní rozpočet, daně, možná i bankovní sektor. Spadá sem důchodová, případně další reformy.

Finančním otázkám se podíváme zpříma do očí, ukáže se nutnost je řešit a zároveň zjistíme, jak velký je to problém. Jako stát si žijeme nad poměry a prohospodaříme víc, než na co máme. To bude potřeba změnit.

Možná budeme postrádat dotace EU, pravděpodobně budeme muset v nadcházejících letech do EU přispívat. Velice laicky bych řekla, že bude potřeba naše finance poněkud krotit.

Speciálně v březnu si myslím, že se bude jednat o financích v souvislosti s eurem. Euro čeká v únoru a březnu nějaké mezní rozhodování a na nás to v nějaké formě nejspíš dolehne. Můžeme být nuceni přislíbit nezištnou pomoc při jeho záchraně. Budeme za to oceněni, i když nás to bude stát nějakou tu korunu:-)

Vláda se bude držet
I když to tak na první pohled nevypadá, vláda se v relativně silné pozici udrží až do léta 2012. V květnu a na přelomu července a srpna (tou dobou ale bývají přeci parlamentní prázdniny, ne?) by měla být schopná prosadit své záměry. Pokud je stále chuť dělat reformy, teď je pro ně ještě ta správná doba.

Ve sportu se předvedeme
V příštím roce nás čeká vícero sportovních událostí a zdá se, že máme velmi slušné šance na úspěch. První příležitost pro chvályhodné sportovní výkony přinese hned březen. Nějaké vytrvalostní disciplíny, přitom pohybové – typu bruslení nebo běh na lyžích. Zaznamenáme úspěch, i v tvrdé zahraniční konkurenci. Bude to poctivě vydřená a zasloužená radost.

Další sportovní úspěch přijde v květnu. To bude hokej a máme reálnou šanci na zlato. Zase jednou na sebe budeme právem hrdí, jak jsme dobří. Po letech psaní astrologických předpovědí už jsem zkušenější a vím, že mistrovství světa v hokeji – který jsem vždy považovala za zimní sport – se hraje v květnu:-)

Hokej je zajímavý v tom, že není v horoskopu vidět primárně jako sportovní vítězství, ale jako důvod národní hrdosti. Také je to jediný sport, který je schopen Čechy vyhnat na náměstí. Výhra ve Wimbledonu něco takového nedokáže:-)

Další příznivé konstelace nastanou na přelomu července a srpna, přesně v době konání letních olympijských her v Londýně. Nevím, jaké všechny disciplíny jsou součástí letní olympiády ani jaké máme borce. Konstelace nic nenapovídají. Ale medaile budou.

Prostor pro duchovědu, čáry máry fuk:-)
Doufám, že mne na tomto místě střízliví čtenáři nenařknou z toho, že už jsem úplně mimo realitu:-) Má se za to, že Česko by mohlo sehrát jakousi roli v budoucím duchovním vývoji. Co přesně to znamená, nevím. Ale v ústním podání se to traduje nápadně často a přichází to z více zdrojů.

Pokud by to byla pravda, jdou teď skvělé konstelace na to, aby se začala připravovat půda. Na to, aby lidé v ústraní meditovali, vykonávali rituály, předávali znalosti z učitele na žáka. Mezi lety 2013 a 2022 a pak ještě mezi lety 2020 a 2030 pro to budou skvělé podmínky. No, zdá se, že duchovní vývoj je běh na dlouhou trať:-)

Jak se pozná, kdy TO nastane, nevím:-) Každopádně úplně nejlepší konstelace v příštích několika dekádách bude mít Česká republika v letech 2035 – 2036. Kdo se toho dožijeme, uvidíme:-)

Naše spolupráce s EU dosáhla svého maxima
Uznávám, že takto to zní divně, ale horoskop Česka to tak opravdu ukazuje:-) Ještě loni jsem v předpovědi žertovala, že by to mohlo znamenat konec EU, letos už to nevypadá zas tak nereálně:-)

Naštěstí máme horoskopy, takže je jasné, že Evropská unie jako organizace neskončí. Ba naopak, v příštím roce najde nový smysl své existence. Něco jiného je eurozóna, ta běží podle svého vlastního horoskopu a tam je situace vážná. Myslím si, že na jaře 2012 problémy vyvrcholí a bude třeba přistoupit k nějakým opatřením, která vstoupí v běh v roce 2013. Nás se to naštěstí bude týkat jen zprostředkovaně, euro nemáme a Německo, na které jsme nejvíc ekonomicky navázáni by se podle horoskopu mělo docela držet.

Co tedy završení spolupráce znamená? Končíme období, které začalo naším vstupem do EU, pokračovalo postupným připojováním k trhům EU s jejich volným pohybem osob, zboží, kapitálu a služeb a poslední tečku za ním udělalo uvolnění pracovních trhů Německa a Rakouska v květnu 2011. Z astrologického pohledu Pluto vykonalo svou práci v sedmém domě a přesouvá se o dům dál:-)

Jak se vybarví politické spektrum? Modře, oranžově či červeně?
Někdy v říjnu nás čekají krajské volby, přesný termín ještě určí prezident. Naposledy jsme v krajích zažili oranžové tsunami. Jak to dopadne letos?

Poctivě přiznám, že barvy vítězů mi nejsou úplně jasné. Zvítězí ti, kteří nabídnou pragmatické řešení, východisko z krize, jistotu a stabilitu. Tentokrát žádné sliby, úspěšná kampaň zůstane nohama na zemi. V programu vítězů budeme dokonce ochotni akceptovat úspory, škrty, mírnou obdobu utahování opasků. Budeme chápat, že je to v této chvíli nutné.

Během listopadu se bez velkých průtahů budou sestavovat krajské koalice. Situace bude přehledná, vyhraněná. Vítězové budou rychle jasní. Žádné dlouhé vyjednávání.

Na přelomu let 2012 – 2013 nastanou v parlamentu problémy a různé obstrukce, které se potáhnou až do následujícího podzimu. Komunikace bude problematická, dohody budou váznout nebo půjdou velmi ztuha. Především dohody na téma práce, rozpočet, zdravotnictví, reformy. Výsledky budou poctivě zasloužené, pokud nějaké budou.

Předběhnu trochu dobu, abychom mohli lépe porozumět souvislostem. Od dubna 2013 se u nás začne ke slovu dostávat levice a vydrží jí to minimálně do ledna 2014. Bude všeobecně dobře přijímána a bude mít šanci na úspěch. Zdá se mi, že by to mohlo mít nějakou souvislost se zmíněnými problémy v parlamentu mezi lednem až zářím 2013. Od posílením role levice se najednou jednání v parlamentu zprůchodní.

Za této levicovými ideály prodchnuté atmosféry (Neptun trigon Slunce) proběhne v roce 2013 volba prezidenta. Nový prezident bude buď hodně orientovaný na ideje a ideály, jako byl Václav Havel, nebo bude vybaven charismatem a kouzlem osobnosti, případně bude pocházet z levicové části našeho politického spektra. Nebude to osobnost typu Václava Klause či Jana Švejnara, to jsou pragmatici, původem ekonomové.

Ukážeme se jako špičkoví specialisté
V květnu a červenci/srpnu příštího roku dostaneme příležitost se na mezinárodní úrovni ukázat jako špičkoví specialisté. Může to být zase nějaká transplantace obličeje, pokrok v léčbě rakoviny, nějaký vysoce teoretický objev. Je to paradoxní, ale i třeba výhra v pokru:-)

Pohyb na trhu telekomunikací
Ve stejné době by mohlo dojít nějaké výraznější změně v oblasti telekomunikací – buď by na trh vstoupil další hráč nebo by došlo k významnému (a přínosnému) prodeji stávající společnosti jinému majiteli. Na kvalitě služeb bychom (alespoň dočasně:-) vydělali. Nebo že bychom konečně přestali za telekomunikační služby platit o tolik víc než v sousedních zemích? I to je možné.

Počasí jako téma na závěr
Někde mají na závěr zvířátka, já mám počasí. A pojímám ho asi tak stejně seriózně, jako ta zvířátka:-) Bude všelijak. V červnu 2011 nad Českem přehnalo tornádo, letos to bude ještě o stupínek veselejší a divočejší.

Počasí bude mít koncem jara a zkraje podzimu tendenci k výkyvům. Může se náhle a často měnit, občas nás zaskočí. Někdy může být extrémně hezky a jindy extrémně ošklivě. Ve stejné době by se mohly vyskytnou nějaké mimořádné meteorologické jevy.

V květnu a v červenci budeme řešit déšť. Bude ho moc nebo málo, každopádně ne tak akorát. S tím, že to bude mít pravděpodobně dopad na úrodu.

29. prosince 2011