Předpověď pro Česko v roce 2011


Jaký rok nás čeká?

Až dosud jsme mohli podléhat dojmu, že k nám světová krize nedolehla. Schválně, zkuste se zeptat někoho, kdo k nám přijel z USA, Německa nebo Anglie, jak nás vidí. Nejspíš Vám řekne něco o tom, že pořádně nevíme, co to krize je a že si žijeme pěkně za větrem. V roce 2011 v tomto ohledu srovnáme krok se světem.

Na úvod připomenu, že v roce 2010 jsme zažili mnoho dobrého, astrologicky za tím stojí tranzity Pluto sextil Slunce a Neptun trigon Venuše. To proto, abychom si uvědomili, co všechno se nám podařilo a nebrali to jako automatické:-) Po letech vyšla z voleb silná vláda, která měla sílu prosadit alespoň jakés-takés reformy. Světu jsme se předvedli na Expu 2010 v Šanghaji, které bylo druhé nejúspěšnější po slavném Expu '58 v Bruselu. Ze zimní olympiády jsme si přivezli očekávané zlaté medaile, mistrovství světa v hokeji přineslo zlato nečekané a o to cennější. Nejvyšší představitelé USA a Ruska si pro své setkání vybrali právě Prahu. A na závěr úplně lakonicky – práce byla, výroba fungovala.

Příští rok se obrátí karta. Pokud jsme v letošním roce občas měli pocit, jak jsme dobří a co všechno dokážeme, příští rok to bude přesně opačný – budeme se cítit ublížení, budeme mít pocit, že nikdo nedoceňuje naše kvality, budeme se cítit okolnostmi zahnaní do kouta. Budeme to vnímat tak, že se k nám naši partneři z EU obracejí zády a každý si řeší své problémy.

Mnoho oblastí důležitých pro chod státu se bude potýkat s problémy a my budeme mít tendenci hledat viníka mimo nás samé. Možná budeme pochybovat, zda bylo správné, se do připojení k EU vůbec pouštět. Zda nejsme zbytečně vtaženi do problémů, které bychom jinak nemuseli řešit. Euroskeptici budou příští rok na koni:-)

Problém je v tom, že budeme zasaženi v místě, které je pro nás určující a typické. V místě, které je nám jinak oporou – malý, ale důležitý stát uprostřed Evropy. Nikdo nebude mít zájem o naše zlaté české ručičky, i když v dnešní době mají spíš podobu továrních montoven. Mohlo by to být až tak vážné, že by se to promítlo do zhoršení ratingu ČR mezinárodními agenturami. Sama doufám, že zase jednou přeháním:-)

Hlavní události roku

Na počátku roku nás čeká nejistota na trhu s nemovitostmi jako důsledek deregulace nájmů. Ano, vím, takové předpovídání je hračka, stačí trochu číst noviny:-) Ale podívejme se na to obráceně – když se něco takového v našem státě děje, ve hvězdách to přeci musí být také vidět:-) Situace k tomu spěla již po většinu roku 2010, ceny nemovitostí byly kulantně řečeno všelijaké a kdo pronajímá byty, neměl lehký život. Na počátku roku 2011 toto vše vyvrcholí a zároveň to začne být pasé.

Po celý rok to s výrobou nebude vypadat nijak optimisticky. Práce bude málo, v důsledku toho se v příštím roce hodně zvýší nezaměstnanost. U zaměstnanců, kteří ve firmách zůstanou, bude vyvíjen tlak na výkon a možná i tlak na celkové podmínky. Může to vypadat například takto: můžete zůstat, ale jen za cenu snížené mzdy. Nebo: můžete si vybrat, zda dostanete výplatu se zpožděním nebo vůbec. Firmy se budou snažit udržet zuby nehty, ale nebude to snadné, slabší jedinci nepřežijí. Náročná bude v tomto ohledu zejména první polovina roku až do konce léta, pak by se situace měla začít zlepšovat, s výjimkou úplného závěru roku.

Některé z příčin našich problémů s prací budou ležet na straně EU nebo to tak alespoň budeme vnímat:-) Může to být například snížená poptávka po našich výrobcích ze strany EU. Unie jako taková nebude v dobré kondici, kola ekonomiky se nebudou dostatečně otáčet a státy budou logicky chránit především vlastní zájmy.

Olej do ohně budou přilévat i odbory, v příštím roce ukáží svoji sílu. Rostoucí nezaměstnanost a škrty ve státním sektoru jim budou hrát do karet. Na druhou stranu jimi vydobyté ústupky a výhody celou situaci ve výrobní sféře ještě zhorší – tedy alespoň z mého pravicového pohledu. Nebudu se snažit hledat příčinu, je to stejné, jako přemýšlet, zda bylo dřív vejce nebo slepice... Ale problém pocítíme každopádně.

Složitá situace se nevyhne ani naší asi jediné úspěšné státní firmě, ČEZu. Bude pod tlakem, nebude mít zisky a bude zvažovat, zda zahraniční akvizice nebyly přešlapem, který ho teď potáhne ke dnu. Partneři z EU budou i jemu komplikovat situaci. Možná to bude souviset se zapojením ČEZu do mezinárodní přenosové sítě a jejím zatížením, když někde víc foukne nebo zasvítí sluníčko:-) Média už problémy ČEZu naznačovala, vývoj půjde o mnoho dál, než si teď umíme představit. Do prosince 2011 bych rozhodně nekřičela hop, vývoj ještě nebude u konce.

Poslední oblast, na které si v příštím roce naše republika vyláme zuby, bude zdravotnictví. Situace se stane neudržitelnou. To, co se odkládalo 20 let, se v roce 2011 přihlásí ke slovu a bude to třeba nevyhnutelně řešit. Nemocnice, zdravotní pojišťovny a farmaceutické firmy, budou balancovat na hranici přežití. Budeme muset optimalizovat zajištění kvalitní péče versus kolik nás to celé stojí. Letos si zdravotnictví asi sáhne na dno, od podzimu 2012 by se snad mělo začít něco řešit. Zdá se, že setrvačnost je ve státním sektoru značná:-)

Další témata, na která by příští rok také mohlo dojít, zmíním jen krátce: na pořad dne by mohly přijít i naše zahraniční mise. Pokud jsem správně zaslechla jakousi zmínku v médiích, naše pravicové a levicové strany na ně mají odlišné názory. Že by o tom začaly diskutovat? Nebo že by to zašlo ještě dál? Podobné to je s policií a ozbrojenými složkami. Co přesně se bude dít nevím, třeba to nebude až tak závažné, ale veselé to nebude:-)

Zdá se, že situace v příštím roce bude natolik náročná, že by to mohlo vést k obměně vlády, alespoň některých jejích členů, což není nic vzácného. Viděla bych to na podzim příštího roku případně na první měsíce následujícího roku.

S celou problematikou EU bude souviset i to, že k nám v příští roce (do léta) bude proudit méně peněz ze společné kasy. EU přiškrtí kohouty a my budeme mít o to méně peněz na utrácení. Nebo bychom mohli do společné pokladny EU dokonce začít přispívat, přestože nejsme součástí eurozóny.

Uvidíme také, jak se bude dařit koruně. Takový únor 2011 vypadá hodně podezřele. Ve stejné době se sejdou témata omezeného přílivu peněz z fondů EU, poklesu výroby a pohybu kurzu koruny. Mám sice ekonomické vzdělání, ale konkrétní výsledek se mi nějak nedaří domyslet:-)

Na tomto místě se hodí malý výhled o rok dál, který osvětlí další vývoj: v roce 2012 přestaneme přemýšlet co a jak s EU. Ukončíme období, které začalo našim připojením k EU a během kterého jsme se učili čerpat z fondů EU a kdy jsme postupně přistupovali k trhům EU s jejich volným pohybem osob, zboží, kapitálu a služeb. Toto vše bude uzavřenou kapitolou, budeme mít odškrtnuto, posuneme se zase o krok dál. Doufám, že konec dobrého a zlého s EU neznamená konec samotné EU, jak někteří prorokují:-)

Místo EU začneme řešit finance státu. Důchodová a další reformy budou nevyhnutelné. Přihlásí se o slovo v roce 2012 a budou nás intenzivně zaměstnávat dalších deset let. Pokud máme kdy přijmout euro, nastane to někdy v tomto období. Takže součástí našeho snažení bude i zkrocení státního rozpočtu a splnění kritérií pro přijetí a zavedení eura. Rychlý a ne moc přesný nástřel – takové roky 2017 až 2018 se mi pro zavedení eura zdají z astrologického hlediska optimální. Pokud tedy nejsem poslední Mohykán, který si ještě myslí, že by o euru vůbec mohla být řeč:-)

Počátek roku - leden a únor - bude ještě přát sportu, zejména zimním sportům nebo kolektivním sportům, případně jejich kombinaci:-) Nejen Martina Sáblíková, ale i taková Šárka Záhrobská by mohly ukázat, co dovedou. Jejich časy narození nejsou známé, asi bych raději neměla jmenovat, abych nepřestřelila:-) Chtěla jsem tím říci, že kromě vytrvalostních disciplín bychom mohli být úspěšní i v nějaké formě sjezdového lyžování. Mistrovství světa v hokeji už tuto energii nestihne. Nastoupíme do něj s optimismem, ale jak dopadne, to je asi ve hvězdách:-)

Kromě sportu bude osud nakloněn ještě kultuře, zejména filmu. Kdo četl moje předchozí předpovědi, asi ví, že hodně očekávám od filmu Jana Svěráka Kuky se vrací. Ne snad proto, že by to byla sázka na jistotu, když už Jan Svěrák jednoho Oscara získal a na druhého byl nominován. Ale Kuky od začátku nápadně koreluje s konstelací Neptun trigon Venuše, která vrcholí právě v únoru příštího roku, pár dní od předávání filmových Oscarů.

Časová posloupnost

Poté, co jsem se dotkla většiny témat příštího roku, je nám asi jasné, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou. Myslím, že nejtěžší období nás čeká kolem února až března, červen bude také náročný a pak až prosinec. Mezitím nic, ticho po pěšině, občas mírný optimismus. V září až listopadu se situace začne stabilizovat, vláda se přihlásí ke slovu a začne podnikat kroky k nápravě. Podnikatelé by mohli být více podnikaví. Díky stabilizaci by se mohla obnovit důvěra, že zas bude líp. I pohled ze zahraničí na stát jako celek by mohl vyznívat více optimisticky.

Co z toho plyne?

Z každé lekce plyne nějaké poučení. Myslím, že poučení z roku 2011 pro ČR bude něco ve smyslu: uvědomit si, v čem tkví naše síla. To, o čem jsme přesvědčení, hájit zuby nehty. To, co je již přežité, s klidným svědomím pustit a nechat být. Uprázdní se tím místo pro nové, které přijde potom.

Kdo by měl chuť zkoumat, na základě jakých konstelací jsem předpověď sestavila, může se podívat na prezentaci, kterou jsem měla na poslední Astrostředě roku 2010 zde. Všechny ostatní zvu ke sledování, jak to všechno dopadne, po celý příští rok. Astrologii považuji za velmi napínavou hru, mnohem napínavější než třeba mistrovství světa v hokeji:-)

P.S. Jsem astroložka, nejsem ani makroekonom ani znalec energetiky nebo politiky EU, zdravotnictví... ani ničeho dalšího. Čtu konstelace a dle svých znalostí a běžného sledování médií k nim domýšlím, co by mohly v reálu znamenat. Pokud se k některé problematice vyjadřuji nepřesně, bude to nejspíš tím:-)

29. listopadu 2010