Česká republika v roce 2010


Dobrý nebo špatný rok?

Na úvod si příští rok zasadíme do celkového kontextu: rok 2010 pro Českou republiku nevypadá vůbec špatně. Celý svět je zasažen hospodářskou krizí, ale my v Česku ji pociťujeme mnohem méně, než třeba Spojené státy nebo Německo, jsme tak trochu za větrem a stejně to bude pokračovat i v příštím roce. Naopak, trochu bychom si mohli pomoci a postavit se na nohy. Když nic jiného, tak práce bude:-) Události v roce 2009 u nás byly pěkně turbulentní, nahoru a dolů, vývoj byl často dost a nečekaný. To pomine, příští rok bude mnohem stabilnější, maximálně budeme pociťovat otrávenost a znechucení poměry, ale to je náš národní kolorit:-) A poslední z obecných postřehů k příštímu roku – když si porovnám, co říkají hvězdy a co říkají média, nevypadá to, že by nás něco zásadně překvapilo, věci se budou odvíjet v intencích toho, co se všeobecně očekává.

Hlavní témata roku

Příští rok bychom si měli jako stát upevnit své postavení, být schopní předvést světu, v čem jsme dobří. Otázka je – v čem jsme dobří?:-) Přes ekonomické problémy ve světě bychom se měli cítit silní, vůči okolnostem odolní, ve smyslu – my si s tím poradíme a nepoddáme se. V souvislosti s tím by se měla vzchopit výroba, takové ty zlaté české ručičky. Kdybych měla být konkrétnější, tak domácí výroba tažená zahraniční poptávkou. Z roku 2010 budeme muset jako stát vytěžit v této oblasti co nejvíce, protože hned následující rok bude právě s tímto bodem problém. Takže efektivně využít a nepřeplánovat, mírná konjunktura nebude trvat věčně.

Rok 2010 bude pro Česko rokem supervolebním, budeme volit své zástupce v parlamentu, komunální politice i senátu. Pro mne samotnou je až překvapivé, jak výrazný výsledek voleb slibuje horoskop naší republiky v situaci, kdy volební preference jsou víceméně vyrovnané a strany si svoji pozici udržují díky různým přeběhlíkům. Toto méně stabilní a relativně dlouhotrvající období nastalo astrologicky v roce 2006 a ještě pár volebních období potrvá. Letošní rok (ale právě jen letošní rok:-) je v něm určitou výjimkou. Zdá se, že v červnu by z voleb měla vyjít bez sáhodlouhých politických vyjednávání a rošád dosti silná vláda. Pokud se mne ptáte na její orientaci, zda doprava či doleva, upřímně odpovím – nevím. Hvězdy v tomto ohledu moc nenapovídají. Mohla bych se pokusit to odvodit z dostupných informací, tedy že vláda bude silná a politické spektrum je všobecně známé. Ani tak mne žádné řešení nenapadá:-) Neumím si představit, z jakých stran by se složila koalice. Každopádně by si vláda své silné posatvení měla udržet ještě v průběhu roku 2010 a dál se uvidí.

Nejvíce problematickým tématem se v roce 2010 zdají být peníze, a to peníze ve všech jejich podobách. Státní rozpočet nám nebude stačit, příjmy budou nízké a výdaje velkorysé. Vláda a parlament se budou chovat neekonomicky, populisticky, budou rozdávat ze státního. Peníze nám budou utíkat mezi prsty, státu se nebude dařit v nich udržet pořádek a výdaje budou stále nekontrolovaně překračovat všechny limity. Týká se to jak vlastních peněz státu, tak půjček, jako stát se tedy budeme s nějvětší pravděpodobností zadlužovat. Poznámka: než se mi podařilo předpověď dotáhnout do finální podoby, už o tom ve velkém referují média:-) Ale peníze už jsem zmiňovala dříve ve svých starších článcích.

Finanční problémy se dotkou i přímo obyvatelstva. Možná najednou zjistíme, že jsme podlehli vábení dostupných půjček a měsíční splátky jsme si nastavili podle výdělku v dobách rozmachu. A teď nám spadly růžové brýle a zjistili jsme, že v krizi není tak snadné dodržovat splátkový kalendář. Nebo budeme muset sáhnout na úspory a ty se nám začnou rozplývat pod rukama. Z toho poplyne ta zkraje zmiňovaná blbá nálada. A kdo za to bude moct? No přeci vláda a stát, to je jasné:-)

Nedostatek peněz se promítne ještě do jedné oblasti – dopravních staveb. Termíny dokončení mohou být prodlužovány a prodlužovány... až budou v některých případech odloženy na neurčito. Kolem dopravních staveb nebude panovat shoda ve vládě, kořeny sporu budou ležet v parlamentu. Mohlo by se kolem toho rozvinout politické kupčení, ve smyslu: co si za co navzájem schválíme.

Výrazná pozitiva pro příští rok bych viděla v oblasti kultury a sportu. O co půjde v kultuře je myslím již zřejmé – stát zadotuje filmový průmysl, v příštím roce tedy máme šanci vidět výsledky této finanční injekce. V optimálním případě snad nějaké ocenění. Kromě toho můžeme čekat příznivé výsledky ve sportu, kdybych měla tipnout nějaká odvětví, poohlížela bych se po bruslení (na což mi můžete snadno namítnout, že to není nic těžkého, Martinu Sáblíkovou zná přece každý:-), v hokeji nebo v plavání. Pokud by se našla nějaká šance pro naše módní návrhářky nebo výtvarné umělce, moc bych jim přála úspěch, šanci budou mít. Šance tu tedy jsou, ale na druhou stranu jsou tu i překážky, výsledky budou vydřené a poctivě zasloužené. Jako by se celému tomuto odvětví nijak zvlášt nedařilo a jen pár nejtalentovanějších jedinců mělo šanci na úspěch.

Neodvažuji se tipovat, jak budou příští vypadat naše vztahy se zahraničím. Zahraničím myslím v tomto případě vzdálenou cizinu, ne naše bratry v EU. Naše postoje budou nejasné. Pokud by se o čemkoliv v souvislosti se zahraničím mělo hlasovat v parlamentu, strany se nebudou moci dohodnout a výsledkem bude rozčarování a zklamání, případně vzájemné osočování z populismu.

Na samém konci roku začneme výrazně řešit naše zapojení do EU. Nejspíš budeme cítit nějakou křivdu, budeme mít pocit, že si nás dostatečně neváží, neberou nás jako rovnocenné partnery. Z našeho pohledu se budeme nacházet v nevýhodné situaci pod tlakem okolností. Kdybych měla dění nějak konkretizovat, myslím, že od konce roku 2010 a zejména v průběhu roku 2011 Evropská unie přiškrtí kohouty s finančními toky k nám do Česka. Peníze z EU, na které jsme si za ta léta zvykli, nám budou chybět a nebude na rozhazování. Druhý dopad bude na výrobu. Jako by státy EU přikročily k většímu protekcionismu, dočasně opustily myšlenku volného pohybu zboží, osob a služeb. A naše výroba je na exportu do značné míry závislá. Nebo se sousedním státům nebude dařit tak, aby kupovaly naše výrobky. Ale to už jsou témata následujícího roku...