Co nás čeká v roce 2009


Po více než desetiletí rozmachu všemi směry daném Plutem ve Střelci nás čeká návrat k umírněnějšímu způsobu života naznačený Plutem v Kozorohu. Jak to bude konkrétně vypadat jsme měli šanci poznat už v roce 2008, kdy Pluto nejprve na čas vstoupilo do Kozoroha v první polovině roku – to se propadly hodnoty akcií – a poté se v Kozorohu usadilo natrvalo od listopadu 2008 pro přibližně další dekádu – to už se začalo nahlas hovořit o finanční krizi.

Zpomalení hospodářského růstu by mělo být prostředkem, který nás má přimět k udržitelnému rozvoji, méně expanzivnímu, než na jaký jsme si zvykli v posledních letech. Žili jsem si nad poměry, na úvěr. Měli bychom se naučit zodpovědnosti ke zdrojům a přírodě, k vytrvalosti, skromnosti. Vzpomínáte, když jsme byli malí, jak dlouho jsme museli čekat na autodráhu nebo mluvící panenku k Vánocům? A neměli jsme z ní nakonec větší radost než z něčeho, co si dnes můžeme jen tak beze všeho koupit?

Opozice Uran – Saturn z podzimu 2008 byla příhodným startem tohoto období, má dostatečnou razanci na to, aby její výsledky byly vidět. Co můžeme očekávat dál? V letošním roce se nám připomene ještě dvakrát, poprvé v únoru, podruhé a naposledy v září. Pak už snad přestanou padat burzy, zadlužovat se státy a banky vyhlašovat neschopnost dostát závazkům věřitelů. Co by se k tomu mohlo přidat? Mohli bychom se začít ptát po vinících a mohly by začít padat hlavy.

Zabržděná světová ekonomika se ihned promítla do propouštění, nejvyšší nárůst nezaměstnanosti bude trvat do října 2009, pak by měl ustávat - Saturn odejde z Panny do Vah. Nezaměstnaní se budou zachytávat v sociální síti, sociální problematika se objeví nečekaně palčivě na pořadu dne, a to zejména v únoru a říjnu 2008 (opozice Uran – Saturn).

Nicméně v dlouhodobém horizontu daleko za rok 2009 to vypadá na příznivé řešení sociální situace – na strukturální reformy sociálních fondů. Je to spíš běh na dlouhou trať, ale alespoň z astrologického hlediska se výsledek zdá být přínosným. Podnikatelé prominou, ale vypadá to, že nějaká podoba sociálně smýšlejících představitelů se dostane k moci. Nelze než doufat, že se odněkud vynoří ti praví.

Uvidíme, co přinese květen 2009, tam by mohlo dojít k nějakému průlomu v sociální politice směrem k rovným právům pro všechny v návaznosti na zahraničí. Nějaké fórum, které to celé téma otevře, spíše teoretická, možná idealistická záležitost. Měl by to být jeden z velmi pozitivních momentů roku 2009, jen není příliš silný, takže nesmíme mít přehnaná očekávání.

Od října se hospodářská recese přelije do oblasti obchodu a služeb. Poradci a zprostředkovatelé všeho druhu začnou mít problémy. Najednou nebudeme tolik potřebovat finanční poradce, realitní makléře, výživové odborníky a další profese, které se vyrojily v dobách nadbytku – budeme se věnovat podstatnějším věcem a času peněz nebude nazbyt. Ani obchodníkům se přiliš dařit nebude, marže budou stažené na minimum. Alespoň během příštího roku budou mít větší šanci přežít e-shopy oproti klasickým kamenným obchodům – ekonom by řekl díky menším nákladům, astrolog za tím vidí trigony Jupitera a Neptuna z Vodnáře.

A ještě v něčem na nás hospodářská krize od října dolehne – od října začne přituhovat v partnerských vztazích. Možná budeme mít pocit, že jsme příliš unavení a zaměstnaní na to, abychom pěstovali partnerské vztahy – našli si pro sebe čas, zašli si do města, za zábavou. Ale na všem se dá nalézt něco pozitivního – vztahy se pročistí, napraví. Ty, co přežijí budou mnohem odolnější, dospělejší a mají mnohem větší šanci vydržet navždy. Do nových svazlů budou lidé vstupovat opatrneji, s větším rozmyslem, nedivila bych se, kdyby počet nově uzavřených manželstvé poklesl. Solidní partneři do nepohody budou v kurzu.

Ale rok 2009 nepřinese jen problémy: dojde k další expanzi moderních technologií, která by se mohla příznivě promítnout do mezilidských vztahů. To samozřejmě není nový jev, dávno to spustil nejprve Uran a později Neptun ve Vodnáři. Díky Jupiteru ve Vodnáři bychom se v letošním roce mohli ještě více potkávat v rámci sociálních sítí jako MySpace, FaceBook a spol., kontakty mezi lidmi se budou ještě více globalizovat. Možná budeme do virtuálního světa typu SecondLife tak trochu utíkat před realitou. Pěstování kontaktů rozhodně není na škodu, však už takovou zkušenost máme z minula, sice jsme měli banány jen na vánoce, ale přátelství jsme měli poctivá a trvalá.

Zvláštním mezníkem ve zmíněných moderních technologiích by měl být květen 2009. Co přesně přinese není snadné odhadnout. Ještě větší rozmach v telekomunikacích vlivem nějakého zahraničního subjektu? Nebo větší globalizace internetu? To už si snad ani neumím představit. Že by mobilní operátoři zlevnili a tím usnadnili volání do zahraničí? Nebo že by došlo na masové rozšíření notebooků za dostupnou cenu v zemích třetího světa? Konec blokády internetu v Číně? Jsou to pouhé spekulace, ale dávají nám rámcovou představu o míře významu té události.

Oblastí, která bude přiměřeně prosperovat, bude možná trochu paradoxně vše kolem užívání si a příjemných prožitků v životě – kdybych nevěděla co dál, založila bych si spa&welness studio, od konce roku 2009 bych ho zaměřila víc směrem ke zdravému životnímu stylu, až Saturn odejde z Panny. Vypadá to totiž, že ať bude doba, jaká bude, na nějaké to potěšení si peníze a čas vždycky najdeme (Pluto trigon z Kozoroha, Uran sextil z Ryb). Budeme se rozmazlovat, abychom zapomněli na starosti všedního dne.

Podnikání konec konců není špatný nápad, protože podnikatelé zůstanou mimo bouřlivé dění (Lev je dost ušetřen tranzitů). Jen musí mít nápady, být dostatečně kreativní a zvládnout projít novinkami v sociální politice. Podnikateli jsou zde myšleni spíše majitelé malých a středních firem, jednotlivci typu self-made-man na tom nebudou tak růžově, jsou více náchylní, nemusí mít sílu ustát ekonomické turbulence.