Novinky

Promítání z Ladakhu, „malého Tibetu“


Jsem zpátky z cestování po Asii, plná dojmů, o které se s Vámi moc ráda podělím. Na úterý 22. září jsem přichystala promítání v mém momentálně domovském gymnáziu Na Zatlance. Jste srdečně zváni!

Ladakh leží sice v Indii (v úplně severním cípu mezi Tibetem a Pákistánem), ale převažujícím náboženstvím je buddhismus. A hned za ním islám. Sevřený mezi hřbety Himálaje, zelený ostrůvek, kde v létě dozrávají meruňky a v zimě je kvůli sněhu téměř nedostupný. Hlavní město Leh je skvělým místem pro novodobé nomády, batůžkáře i milovníky hor, kteří se chtějí vyhnout turisticky zprofanovaným oblastem. Kterými jsme byli i my. Navštěvovali jsme kláštery, podobné Tibetským, jen s tím rozdílem, že obětinou je voda, tu si přeci může dovolit každý. Šest dní jsme strávili na treku, putovali ve výšce od tří do pěti tisíc metrů nad mořem, spali u místních a když na někoho z nás padla viróza, absolvoval cestu v sedle poníka (dřevěném, přikrytém pytlem). Vyjeli jsme na nejvyšší silnici světa, kde je zdrávo pobývat 25 minut max. Serpentýnami, ve kterých se tají dech. Náš kamarád motorkář si to pak dal ještě jednou sám, na vypůjčeném stroji. Navštívili jsme vědmu, která se spojuje s orákulem a lidem pak dává odpovědi na otázky. Ač Ladačanka, v tranzu mluví plynnou tibetštinou. Orákulum kromě ní sedlo i na mne, zážitek, co vám budu povídat. Pak dva dny v Dillí, jako bychom se ocitli v jiném světě, nohama na zemi, mezi pouličními prodejci, rikšami, občas nějakou tou krávou. A na závěr Tádž Mahal, indický skvost mezi skvosty. Ovšem turistický asi jako náš Karlštejn.

Kdy: v úterý 22. září 2015 od 18 do 20 hodin
Kde: v Gymnáziu Na Zatlance 11, Praha 5, učebna 351. Anděl je snadno dostupný MHD, parkovat se dá jednoduše v podzemí nákupního centra, často přímo i před gymnáziem.
Vstupné: 100 korun
Rezervace: předem mi prosím pošlete zprávu, ať mám představu, kolik se nás sejde