Co ta naše vláda?


To, co předvádí naši vládní představitelé, je opravdu nepřehlédnutelné. Zběžný pohled na dubnové dění v horoskopu naší republiky (pracuji s večerní variantou: 28/10/1918, čas 18:58:30) s tím absolutně nejde dohromady – pár tranzitů dobrodějného Jupitera, nic víc. To stojí za hlubší prozkoumání.


Nejprve rekapitulace nedávného dění
Pokud prezident Václav Klaus touží po vládě, která nebude postavena na přeběhlících, má ještě pár let smůlu. Od roku 2006 totiž prochází desátým domem horoskopu republiky (vláda, vládnoucí představitelé) Neptun, který tam vnáší nejistotu, chaos, různé postranní praktiky a ujednání. Volby budou v tomto období přinášet převážně patové situace a jejich výsledkem budou slabé vlády. Neptun vládne XI. domu republiky (volené orgány, parlament), zdroj nestability a slabé vlády je tedy v parlamentu. Rázem tu máme slabou vládu založenou na přeběhlících. 

Planeta v tranzitech vždy působí nejsilněji na počátku domu. Neptun toto pravidlo krásně stvrdil v roce 2006, kdy byl v konjunkci s hrotem X. domu alias MC a kdy vláda, sestavená na základě voleb v červnu 2006 poprvé nezískala důvěru poslanecké sněmovny a byla jmenovaná až po půl roce, v lednu 2007 díky podpoře přeběhlíků Melčáka a Pohanky – pamatujete?

Další pravidlo říká, že pokud tranzitní planeta při svém průchodu domem potká v konjunkci radixovou planetu, generuje výraznější dění. Neptun to opět potvrdil mezi lety 2008 a 2009, kdy spolu s Uranem podryl pozici vlády natolik, že padla, a to v době našeho předsednictví EU. Tranzitní Neptun v konjunkci s Uranem (vládce X. domu – vláda) „měl na svědomí“ nejprve tři z pěti pokusů o vyslovení nedůvěry vládě (napopáté se to tenkrát Jiřímu Paroubkovi podařilo) a v návaznosti na to dva nevydařené termíny voleb (svoji roli tehdy sehrál ústavní soud).

Neptun bude procházet X. domem horoskopu republiky až do let 2019 - 20, do té doby si můžeme o silné vládě nechat tak akorát zdát:-) I když... nastanou roky, které budou v tomto ohledu čestnou výjimkou, jako právě uplynulý rok.

V roce 2010 pobíralo Slunce republiky (vláda, čelní představitelé státu) sextil od tranzitního Pluta (síla, reformy). Z voleb v červnu 2010 tak mohla vyjít vláda nečekaně silná a připravená k reformám. Jenže Pluto svůj sextil na Slunce na konci roku ukončilo, mělo tedy sílu pouze na to, aby vláda vznikla a reformy letmo nastínila. Pak jeho účinek pominul.

Vláda se zmítala v problémech už od podzimu 2010 a na konci roku rezignoval první ministr – kauza Drobil, vzpomínáte? Tady učebnicově zafungovala deklinační paralela Neptuna na Slunce, která byla přesná nejprve v září, kdy se začaly vymezovat Věci veřejné a potom na přelomu roku , když odstoupil ministr životního prostředí Pavel Drobil. 

V této době se tranzitní Neptun (nejasnosti, neprůhledné praktiky, chaos) dostal do deklinační paralely se Sluncem republiky (vláda, čelní představitelé). Na to mi určitě namítnete: paralela přeci není nutně negativní, vykládá se jako konjunkce, tedy spojení bez kladného či záporného znaménka. V tom případě se musíme podívat do radixu republiky a ejhle, tam je Slunce v kvadrátu s Neptunem. Znamená to, že vláda má k Neptunským záležitostem (ať už jsou to neprůhledné praktiky, slabost nebo populismus) blízko. Paralela pak vyzní disharmonicky.

Kdybych to měla shrnout: dlouhodobě se nacházíme v období slabých vlád (Neptun v X. domě), rok 2010 byl v tomto ohledu výjimkou (Pluto sextil Slunce). Nicméně již od podzimu 2010 byla pozice vlády oslabena (Neptun deklinační paralela Slunce). Co bude dál?

Aktuální dění – duben 2011

Tranzity, co pobírá horoskop republiky v dubnu, bych chtěla mít:-) Samý Jupiter (i když jednou v disharmonickém tranzitu), jinak nic zásadního. Nároční opozice Pluta na své vlastní radixové postavení do prvního domu je sice v běhu, ale konkrétní dění bude produkovat spíš v únoru a červnu 2011, v tuto chvíli tvoří jen rámec situace – není nám do skoku, čeká nás utahování opasků, lékaři, odboráři a zaměstnanci nemají na růžích ustláno.

Jupiter tranzituje od dubna 2010 jedenáctým domem republiky (volené orgány, parlament), kde snaží se v rámci možností o snadnost a průchodnost zákonů v parlamentu, a to díky dohodám stran či partnerů (Jupiter vládne VII. domu). Z mého pohledu opravdu vypovídá o některých aspektech současného dění v parlamentu, je však třeba vzít v úvahu, že není jediným tranzitem, který je v běhu. Do následujícího domu se Jupiter přesune na podzim 2011.

Z jedenáctého domu dělal Jupiter na začátku dubna kvadrát na sebe sama (podcenění dohod, dohody se zadrhly), od poloviny měsíce následuje sextil na Medium Coeli, trigon na Mars a trigon na Descendent. Sice slabé, ale samé harmonické tranzity, navíc na osy horoskopu, kde se jejich účinek zesiluje. Dění v parlamentu by tedy mělo být pozitivní??? V tom případě je jasné, že nevíme celou pravdu a je třeba pátrat dál. 

Zkusila jsem zkoumat primární direkce, o kterých se obecně má za to, že na horoskopy států nefungují. Právě v dubnu 2011 dělá primárně direkční MC kvadrát na Uran. To by v obecném významu ukazovalo na velkou nestabilitu, něco výrazného a přitom nečekaného. Uran vládne MC, ono nečekané dění by tedy souviselo s vládou. Vládní kotrmelce? Myslím, že to tak s klidným svědomím můžeme číst.

Když se podobným způsobem sejde více prognostických metod, těžko říci. Direkce je samozřejmě řádově silnější, ale průběžné dění by mělo být vidět v tranzitech. Znamená to, že budou kotrmelce, ale vláda nepadne? Zároveň by nám to mohlo dát malinkatou naději, že to celé má nějaký smysl. Moje idealistické čtení by říkalo: zažíváme prudký výkyv, ale třeba nám nakonec bude k něčemu dobrý?

Naposledy jsme absolutně tutéž direkci zažili v první polovině roku 2009, když se Jiřímu Paroubkovi a spol. podařilo svrhnout vládu. Tehdy vláda padla, však také primární direkci doprovázely tři mimořádně významné tranzity: Uran kvadrát osa Ascndent/Descendent, Neptun konjunkce Uran (vládce X. domu v X. domě) a Jupiter v konjunkci s MC.

Za současným děním astrologicky nic jiného než zmíněnou primární direkci nenacházím. Znamenalo by to, že direkce mohou platit i na horoskopy států?

Co bude dál? 
Nejen opozice, ale i už část ODS mluví o předčasných volbách na podzim. Z astrologického pohledu čeká na podzim 2011 naši republiku relativní stabilizace, jediné výrazně pozitivní dění v tomto roce. Je tedy jen otázkou, o co půjde:-)

Na podzim se sejde vícero harmonických tranzitů Saturna: v září trigon na MC, v říjnu trigon na Ascendent, v listopadu trigon na Uran (vládce MC), ten zůstane aktivní až do července 2012. Všechny tyto tranzity ukazují na výraznou stabilizaci situace, vytvoření struktur a nastavení pravidel, a to ve spojení s postavením našeho státu či s představiteli státu. Volby případně výměna některých členů vlády by takhle klidně vypadat mohly.

Vládu vzniklou ze spojení Saturna a Media Coeli jsme v novodobé historii zažili už dvakrát. Poprvé to bylo v červnu 1992, tehdy ještě ve společném Československu, kdy zvítězila koalice ODS – KDS pod vedením Václava Klause a sestavila vládu společně s KDU-ČSL a ODA. Saturn v době voleb udělal konjunkci s MC a poté zůstal v desátém domě republiky až do roku 1995. 

Podruhé jsme zažili kontakt Saturna s MC v souvislosti s volbami v červnu 2002, kdy zvítězila ČSSD v čele s Vladimírem Špidlou a následně sestavila vládu s KDU-ČSL a US-DEU. Tranzitní Saturn udělal v červnu trigon na MC a hned nato se v červenci vynořil na Ascendentu, aby zůstal v prvním domě až do let 2003/2004.

Pokud bychom se tedy bavili o tom, zda mohou být na podzim předčasné volby, je to naprosto reálné a možné. Závěr nechám záměrně takto otevřený. Nešlo mi o předpovídání, ale o „poučení se z vývoje“. Kde by mohlo být současné dění ve vládě astrologicky vidět. Primární direkce budu s napětím sledovat dál :-)