Esoterika u nás zažívá boom. Se vším všudy.


Esoterika dávno není Popelkou

V posledních pár letech je u nás esoteriku víc vidět a víc slyšet. Nám, kteří se pohybujeme v oboru, to možná nepřijde, ale „eso“ věci se plošně šíří i mezi původní „bezvěrce“. Se všemi svými klady a zápory. Mně to došlo, když jsem sledovala, jaké ohlasy má esoterický festival pro korporátní klientelu Inner Winner. Protože, když esoterika se svojí touhou po klidu mysli a rozpouštěním ega pronikne i do dravého firemního prostředí – kravaťáci prominou – znamená to, že se něco děje.

Přibylo seminářů, které v různém poměru mixují psychologii s esoterikou. Jasně, je to spíš subjektivní pocit, těžko měřitelný. V Reflexu si každý týden Jiří X. Doležal bere na mušku nějakého léčitele nebo někoho z příbuzného oboru. A nešetří je:-) Podnikateli Karlu Janečkovi se esoterní myšlenky vkrádají do jeho teorie Pozitivní revoluce, Táně Fišerové pronikly do prezidentské kandidatury. Pokud je dobře chápu:-) Tonda Baudyš se na TV Barrandov s astrologií dostal do hlavních večerních zpráv. Místo sportu! Nevím, jestli vysílací schéma přežilo dochod Vladimíra Železného, ale za pokus zřejmě stálo.

Čím to?

Odpověď a souvislosti budu hledat v horoskopu Česka. Tam od roku 2013 prochází Pluto osmým domem, který s esoterikou přímo souvisí. Už v letech před tím se téma objevilo skrze tranzity na Pluto, ale to odbočuji od tématu. Výraznější příležitost pro rozvoj esoteriky v horoskopu jednotlivce či státu neexistuje:-) Trvá roky. Přitahuje intenzivní pozornost. Vzbuzuje silné emoce. Oblast hluboce proměňuje. V dobrém následováním touhy. V opačném případě krizemi a za pomoci takových lákadel, jako jsou moc, peníze, sláva... Tak dlouho, než se dané téma, v našem případě esoterika, posune.

Co přesně na kolektivní úrovni ve finále získáme, hodně záleží na tom, zda si uchováme čisté úmysly nebo zda podlehneme svodům ega. Na individuální úrovni dostáváme obrovskou šanci být součástí, dozvídat se, potkat příležitosti. Vézt se na silném proudu energie a podle svého do něj také přispívat.

Pluto bude procházet osmým domem až do roku 2022, takže máme spoustu času:-) Do té doby my, jako stát poskytujeme svůj prostor vesmíru/osudu/kolektivnímu nevědomí (doplňte si, co chcete:-), aby u nás jednotlivci objevovali sílu své mysli a hromadně měnili stav kolektivního nevědomí.

Esoterika pro nás bude lákavá. Jak, to už si každý volí podle svého: může se zahloubat do oboru. Opravdově, upřímně, s nadšením. Může se snažit vydělat na příležitosti. Udělat trochu marketingu, prodávat, vydělávat. Strach taky dobře funguje. Může kritizovat, vysmívat se, nadávat. I to je vymezení vůči tématu, které nás nenechává chladnými:-) Esoterika bude mít své anti-hrdiny, jako paní Jolandu z Ezo TV. Málokoho to téma úplně mine.

Všechno už tu jednou bylo

Esoterika u nás už jednou svoje roky zažila, těsně po revoluci, pamatujete? První obchody s bylinkami a kamínky. Překlady duchovědných knížek, které do té doby chyběly. Semináře Silvovy metody a reiki. Trochu pokoutní večerní přednášky. Ruku v ruce s tím šla bezmezná důvěra, která nahrávala šarlatánství. Tolerance vůči špatně přeloženým knížkám, protože jsme byli rádi, že je vůbec máme. Dobrá vůle lidí, kteří pracovali z přesvědčení, nehledě na komerční přínos.

Energie byla jiná. Bylo to splnění do té doby nedostupného snu. Šli jsme do toho s naivní důvěrou a očekáváním. Cítíte ten rozdíl? Celé to bylo jemnější, míň účelové, víc o sounáležitosti a důvěře než teď. Neboli Neptun:-)

A to nebylo všechno. Esoterika byla na začátku devadesátých let blesk z čistého nebe. Něco nového, co tu do té doby nebylo. Možná nebylo vše dokonale profesionální, ale najednou jsme k tomu měli přístup. Astrologické kurzy vyrostly jako houby po dešti. Seděly v nich plné třídy žáků dychtivých poznání. Zprávy se šířily jen tak, mezi lidmi. Nic nebylo zaběhané, spousta věcí se dělala na koleni, všechno se měnilo. Vznikla vydavatelství, která vydala pár titulů a zanikla. Hádáte Uran? Správně!

Neptun procházel osmým domem horoskopu Česka, odkud ovlivňoval esoterní dění, v letech 1988 – 96, Uran v letech 1990 – 95. Pak nebylo dlouho nic, až teď Pluto. Neznamená to, že by se na esoterním poli nic nedělo. To ne. Nabídka se rozšiřovala, služby se zdokonalovaly a profesionalizovaly. Ale z mého pohledu tam nebylo to celospolečnenské prožívání jako v první polovině devadesátých let.

To se vrací až teď. Každá planeta působí svojí vlastní energií, to je stará astrologická poučka. S Plutem si můžeme být jisti, že to bude intenzivní. Přinese víc příležitostí, ale stejnou měrou bude také lákat ke zneužívání.

Pé es: je tu ještě jeden malý rozdíl. Uran s Neptunem procházeli osmým domem horoskopu Česka, když celý svět rostl. Pluto činí totéž v době, kdy svět stagnuje:-)

Co můžeme očekávat

Pohled zpátky do historie je vždy poučný. Osmý dům, o kterém se tady celou dobu bavíme, není jen o esoterice. Je také o velkých penězích, touze po moci, nekalých příležitostech skrytých pod povrchem. V letech po sametové revoluci to máme spojené s privatizací, ale i s tunelováním. S transformací ekonomiky, ale i s kamarádíčkováním mezi politiky a podnikateli nové doby. Je to zpátky, ve velkém, toho si nešlo nevšimnout:-)

Každé téma má své cykly, nejinak to bude s esoterikou. Teď má prostor pro růst. Do roku 2022 se bude vyvíjet různě. Až bude propojení politiky s médii a byznysem vydávat své plody (kolem roku 2020, když ne dříve) a až bude omezen příliv peněz z EU vlivem změn na mezinárodní scéně (2016), budeme rádi, že ji máme. Bude nám útěchou:-) Protože je to úplně stejné, jako v lidském životě. Nouze je pojistka osudu pro případ, že bychom zpohodlněli a zapomněli na sobě pracovat.

Nějaké poučení?

Takže ať se bude dít cokoliv, víme, že je to proto, abychom nelajdačili a se drželi tématu – esoteriky. Vzhledem k tomu, že každý dostává jen takové lekce, které zvládne, nemáme se čeho bát:-) A můžeme tomu i předcházet:-)